home Silnice, Testy, Testy kol Giant TCR Advanced – TEST

Giant TCR Advanced – TEST

Značku Giant není třeba zdlouhavě představovat, jelikož se jedná o dobře známého světového hráče, který figuruje na trhu již od roku 1972 a své úspěchy si prožil snad ve všech odvětvích cyklistiky. S výhledem na sezonu 2016 se Giant vší silou opřel do sekce silničních kol, kde takřka od základu překopal všechny stroje řady TCR, přičemž model Giant TCR Advanced 1 je předmětem dnešního testu.

Hlavní tester: Ondřej Nebřenský / Příprava textu: Štěpán Hájíček
Foto: Štěpán Hájíček, Jakub Svoboda, Ondřej Nebřenský

Giant TCR Advanced 1, jak výrobce uvádí, představuje závodně laděné kolo, které sdílí řadu konstrukčních prvků se dvěma vyššími řadami této rodové linie. Konkrétně se střední závodní třídou TCR Advanced Pro a s vrcholnými skvosty TCR Advanced SL na nichž závodí jezdci teamu Giant-Alpecin.

GIANT TCR Advanced 1 - TEST

Menší = lepší!

Základ modelu TCR Advanced 1 tvoří ručně vyráběný karbonový rám, který disponuje tzv. Compact Road geometrií (zmenšený rámový trojúhelník použitý za účelem navýšení tuhosti a snížení hmotnosti). O tuhost přední partie a přesné řízení se stará kónický krk vidlice s ložisky průměru 1 1/8  a 1 1/4“  (OverDrive) a rovněž nová vidlice Advanced Composite, která kombinuje uhlíkové nohy a hliníkový sloupek řízení.

Vyšší varianty (TCR Advanced Pro a SL) používají čistě karbonové vidlice, které rovněž prošly meziroční omlazovací kůrou a jsou proto zase o něco lehčí a tužší. Co je ale nejzajímavější je skutečnost, že u strojů TCR Advanced Pro a SL najdete hlavové složení typu OverDrive 2 s ložisky většího průměru než se nachází u testované základní varianty Giant TCR Advanced 1.

GIANT TCR Advanced 1 - TESTCelý rám i zadní trojúhelník jsou skutečně vysoce kompaktní

Co oči nevidí…

Samozřejmostí dnešní doby je „celoplošné“ vnitřní vedení bovdenů pro maximálně čistý a uhlazený vzhled. Za zmínku stojí i příprava pro senzor kadence a rychlosti RideSense s bezdrátovým přenosem ANT+, který se u vyšších modelů počítá mezi prvky základní výbavy. U TCR Advanced 1 se jedná o prvek příplatkové výbavy. Z technologických a konstrukčních fines značky Giant se sluší upozornit také na mohutnou spodní trubku MegaDrive s tradičním obdélníkovým profilem, stejně tak na robustní středové pouzdro PowerCore.

K řízení zvolil Giant své vlastní komponenty a klíčové kontaktní body. Klasicky tvarovaná řidítka Giant Contact s průměrem 31,8 mm příjemně padnou do ruky a společně s představcem Giant Connect, sedlovkou Variant a pohodlným sedlem Giant Performance vytváří vkusný a funkční celek. Zastavit se na skok můžeme právě u sedlovky, která namísto klasického kulatého průměru vsází na decentní kapkovitý profil, kdy toto řešení doplňuje ne zcela tradiční do rámu integrovaný a pod prachovkou ukrytý systém upínání se stahovacími kameny.

Řešení je to, zejména u aerodynamicky tvarované sedlovky, elegantní a svým způsobem i praktické, jelikož je zámek efektně skryt před nečistotami odlétávajícími od zadního kola. Jediný problém, který jsme zaznamenali, byla potřeba silnějšího utažení, aby sedlovka držela poslušně na svém místě a nezajížděla do rámu. Případně můžete použít speciální brusnou pastu na karbonové sedlovky a rámy a tomuto neduhu předejít „chemickou cestou.“

GIANT TCR Advanced 1 - TESTNa klasickou podsedlovou objímku zapomeňte, u Giantu TCR Advanced se výška sedla ladí pomocí tohoto pod prachovkou skrytého mechanizmu.

Aerodynamický neznamená tvrdý!

Na druhé straně je s podivem, jak dobře tato podélně zploštěná sedlovka Giant Variant fungovala a nakolik aktivně pohlcovala menší vibrace i větší nárazy, přestože by se dalo čekat, že bude, vzhledem ke svému profilu, spíše tvrdší. To se naštěstí nepotvrdilo, navíc své udělalo i komfortní „firemní“ sedlo nové generace s poměrně prostým označením Giant Performance Men’s.

Odbočíme-li ještě na chvíli k vyšším dvěma modelům, TCR Advanced Pro a SL, pak bychom rádi upozornili na fakt, že Pro využívá služeb stejné sedlovky jako základní TCR Advanced, zatímco SL vsází na integrovanou sedlovku Variant Integrated Seatpost. Tato přitom dokonale demonstruje marketingové heslo „Total Race Bike,“ jímž se nové stroje Giant TCR vnitrofiremně i navenek označují!

GIANT TCR Advanced 1 - TESTÚzký kapkovitý profil sedovky Giant Variant nahrává nízkému odporu vzduchu, její výrazné vysunutí zase znamená plus pro komfort.

Ať se kola roztáčejí zlehka a naplno

Hodně práce a úsilí bylo věnováno rovněž vlastním zapleteným kolům z rodiny Giant WheelSystems 2016, kde se meziročně hodně inovovalo, tedy opět v první řadě u vyšších dvou rodin TCR Advanced Pro a SL. Zde jsou použity sety s 30mm karbonovými ráfky, které využívají nově pojatého systému zapletení Dynamic Balanced Lacing pro lepší rozložení „dynamického napětí,“ aby bylo vše do puntíku optimalizovalo pro funkci za jízdy, nikoliv jen pro dobrý dojem na pultech prodejny.

Nicméně na testovaném stroji nacházíme ve své podstatě klasické hliníkové ráfky Giant P-R2, respektive stejnojmenný set doplněný o pláště rovněž ozdobené logy Giant s kódovým označením P-SL1 v rozměru 700×23 mm. Tyto pneumatiky se ukázaly jako doplněk nanejvýš vhodný pro sportovně zaměřené kolo, jelikož jejich největší devizou byla právě rychlost. Podobné to bylo i s koly, která bychom ale doporučili spíše lehčím jezdcům. Proč?

Pod větší vahou, na tomto kole se střídal jeden vyšvihaný a jeden urostlý jezdec, se poměrně často povolovali nyple, proto jsme na švihy začali jezdit s centrklíčem v kapse a kola průběžně dotahovali. Ideální by asi bylo udělat si domácí úkol, dát si tu práci a jednotlivé závity natřít lepidlem typu Loctite apod. Zároveň je možné, že se jednalo o problém jednoho setu, který nemusel být na začátku ideálně dotažený.

GIANT TCR Advanced 1 - TEST

GIANT TCR Advanced 1 - TESTLehoučká kola a hladké rychlé pláště s logy Giant nahrávají především rychlosti, což plně odpovídá zaměření tohoto stroje.

Čistota půl zdraví

Jako dobrou volbu považujeme osazení kola čistou sadou japonského Shimana, kde se o pohon stará přesně a lehce fungující řazení Ultegra 2×11, doplněná o kliky s převodníky 50/34z. Zde se žádná zrada čekat rozhodně nedá a to jak co do ergonomie, tak i přesnosti ovládání za všech situací při horním i spodním úchopu. Kladně hodnotíme rovněž brzdy, které jsou přiměřeně citlivé a jejich účinek se dá snadno dávkovat od nuly až do maxima, které připadalo dostatečné i těžšímu z dvojice testovacích jezdců.

Popravdě, po vybalení kola z krabice jsme tohoto „závoďáka“ vypouštěli na české silnice s trochou obav o vlastní ruce a nohy. Něco jiného je asfalt třeba v Německu a něco jiného u nás. Po pár kilometrech jsme ale mohli veškeré obavy pustit z hlavy a začít si naplno užívat jízdu. Ono „závodně stavěné kolo s ještě tužším rámem,“ než byl doposud používán, onen „Total Race Bike“ se ovládal s až nečekanou hravostí a lehkostí a hlavní tester Ondra se proto mohl nerušeně položit do řidítek a užívat si jízdu nahoru i dolů.

GIANT TCR Advanced 1 - TEST

 

reklama

Rychlost až na prvním místě

Rám je patřičně tuhý a v kombinaci s rychlými plášti Giant P-SL1 kolo okamžitě reaguje na pokyny ku zrychlení, což Ondru stále nutilo přidávat a přidávat, až se mu každou chvíli rozblikalo „varovné světlo“ na jeho pulsmetru. Jako by mu tepák chtěl říct: „Hele uber trochu plyn, na spurty a sekvenční trénink bude čas těsně před sezónou!“ Testovalo se totiž před vánoci 2015.

Místy si Ondra ve vysokém tempu rovněž posteskl nad absencí většího 53z převodníku, ale jen do doby, než se dostal do kopců. Teprve tam pochopil, kde je TCR Advanced 1 skutečně doma. Jízdu si pak užíval jak v krátkých výjezdech, kde se prostě zakousnete a hrubou silou vyletíte až na vrchol, tak i v dlouhých kopcích kde TCR jelo skvěle a s lehkostí střádalo jeden výškový metr za druhým. Nebo spíš tucet za tuctem…

GIANT TCR Advanced 1 - TESTV zadní stavbě, v levé noze vidlice, je vše připraveno pro snímač rychlosti a kadence RideSense s komunikačním bezdrátovým protokolem ANT+

Když jsem se postavil na pedálech…

Když se později Ondra v kopci, nebo při spurtu na značku, postavil v pedálech a pořádně rozhoupal kolo do sprintu, nepovolil rám ani o píď a co je rovněž důležité, nevydával žádné otravné či demoralizující zvuky. Bohužel ve sjezdech to byla jiná písnička. Compact Road Geometrie přišla našemu testerovi najednou trochu moc vratká, do ostrých zatáček si proto raději řádně přibrzdil a jeho oblíbené serpentiny, kde se většinou baví jízdou v co největším náklonu, projížděl z počátku se strachem v očích.

Ale i na zdánlivě neklidné, či spíše sportovně živé a pohotové ovládání se po čase dá zvyknout a je třeba uznat, že výhody Compact Road Geometrie, v podobě vysoké tuhosti a nízké hmotnosti, tuto možnou vadu na kráse zcela zastínily. Nad to vše není TCR, i přes celkovou pevnost rámu, rozhodně žádný „kostitřas.” Tlumit vibrace zvládá velice slušně jak hybridní karbon-hliníková přední vidlice, tak i plně kompozitní zadní stavba. Něco málo poberou kola, zato pláště jsou spíše o rychlosti.

Zásluhu na nemalém jezdeckém komfortu i na klasických českých silnicích má rovněž, opět již dříve zmiňovaná, karbonová sedlovka Variant s kapkovitým profilem, která zřejmě natolik dobře pruží díky kompaktnímu rámu a tedy svému většímu vysunutí. Dodejme, že pohodlím rozhodně nešetří ani originální sedlo Giant, které má rovněž lví podíl na tom, že za řídítky Giantu TCR Advanced 1 není problém strávit klidně celý den, což Ondra před vánoci nejednou využil.

GIANT TCR Advanced 1 - TEST

GIANT TCR Advanced 1 – Závěr

Giant Advanced 1 nás celkově jednoznačně potěšil a to jak jízdními vlastnostmi tak i cenou, výbavou a proti původnímu očekávání i velice slušným komfortem. Je to zkrátka kvalitně zpracované kolo, které si najde své příznivce jak mezi hobíky jež milují rychlost a potěší je příznivá cena, tak zejména u lidí co si občas vyrazí zazávodit. Přeci jen je to závodní model a ne komfortní maratonský stroj, kterým je naopak jeho bratr Giant Defy Advanced. Giant TCR Advanced 1 vám zkrátka naservíruje maximální možnou jistotu záběru, lehkost v kopcích a živou aktivní geometrii, která vyžaduje klidnou ruku, pod velením zkušeného jezdce ale jistě dojde svého naplnění.

Cenová politiky Giantu TCR

Co se ceny týká, námi testovaný model Giant TCR Advanced 1 (Shimano Ultegra) vyráží do světa za sympatických 56 999 Kč, model TCR Advanced 2 (Shimano 105) seženete za 48 999 Kč a základní verzi TCR Advanced 3 za krásných 40 999 Kč (Shimano Tiagra).

Naopak vyšší TCR Advanced Pro atakuje cenou samotné rámové sady kompletní stroj z dnešního testu (54 999 Kč), celé kolo vyjde na 87 999 Kč. A aby bylo o čem snít, pak rám Giant TCR Advanced SL je prodáván za 76 999 Kč, celý stroj TCR Advancxed SL 1 pak za 149 999 Kč. To ale na teamovou repliku s elektronickým řazením Shimano Ultegra Di2 není vůbec přehnané.

Více o tomto kole PLUSY MÍNUSY
Na webu výrobce
www.giant-bicycles.com
Cena: 56 999 Kč
Hmotnost: 7,87 Kg (vel M cm, bez pedálů)
Kompaktní geometrie znamená nižší hmotnost a vyšší tuhost rámové sady
Lehkost jízdy v kopcích
Okamžitá odezva na záběry do pedálů
Vysoká tuhost rámu
Až překvapivě vysoký komfort
Elegantní aerodynamická sedlovka s integrovaným upínacím mechanizmem
Komfortní sedlo
Dobře do ruky padnoucí řídítka Giant
Komfortní sedlo Giant
Očekávaně bezproblémová čistá sada Shimano Ultegra 2×11
Geometrie je a řízení jsou poměrně živé a je třeba si na ně déle zvykat
U zapletených kol Giant se pod těžším jezdcem povolovaly nyple – ideální by bylo použít lepidlo na závity
Sedlovka držela jen při silnějším utažení – doporučujeme použít adhezní pastu pro karbonové rámy

GIANT TCR Advanced 1 (2016)
Rám Advanced Composite
Vidlice Advanced Composite, alloy OverDrive Steerer
Představec Giant Connect
Řídítka Giant Connect
Řazení Shimano Ultegra, 11-speed
Přehazovačka/Přesmykač Shimano Ultegra/Ultegra
Kazeta Shimano Ultegra, 11-28 zubů
Kliky Shimano Ultegra (50/34 zubů)
Brzdy Shimano Ultegra (čelisťové ráfkové)
Zapletená kola Giant P-R2 wheelset
Pláště Giant P-SL1, Front and Rear Specific, 700 x 23 mm
Sedlo Giant Performance Men’s
Sedlovka Giant variant (aero)
Hmotnost 7,78 kg (vel. M, 50 cm, bez pedálů)
Cena 56 999 Kč – www.giatn-bicycles.com

GIANT TCR Advanced 1 - geometrie

Foto: Štěpán Hájíček (statické) / Jakub Svoboda & Ondřej Nebřenský (jízdní a celkové náhledy)